چاپ        ارسال به دوست

معاون فناوری رئیس جمهور:لزوم راه اندازی مراکز فناوری در دانشگاهها

ستاری همچنین در مورد ضرورت تاسیس مراکز رشد در دانشگاه ها توضیح داد: تاسیس مراکز نوآوری موجب تمرکز در فعالیت های تجاری سازی، ثبت ایده و تبدیل ایده به محصول در دانشگاه ها می شود.
وی ادامه داد: اگر یک دانشجو بداند چطور می تواند اختراع خود را تجاری سازی کند و دسترسی آسان تری به امکانات داشته باشد، سریع تر به محصول می رسد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت زیست بوم نوآوری گفت: یک پایه عمده این زیست بوم تفکری است که باید در دانشگاه ها شکل بگیرد و دانشجو نباید لزوماً فکر کند خروجی کار او پایان نامه کارشناسی ارشد، رساله دکتری یا مقاله باید باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: دانشگاه ها نیز باید به این مرحله برسند که درصد قابل توجهی از درآمدهای آنها از محل فروش فناوری های شرکت های دانش بنیان و ارزش دادن به خلاقیت های دانشجویان باشد.
وی گفت: اگر اهمیت دادن به خلاقیت و تشکیل زیست بوم نوآوری در دانشگاه ها آغاز شود، به دلیل درآمدزا بودن مراکز رشد و داشتن سهام دانشگاه ها در شرکت های دانش بنیان به نوعی به استقلال مالی دانشگاه ها کمک می شود.
ستاری همچنین با اشاره به نقش دولت در این امر توضیح داد: دولت باید سرمایه گذاری و تامین زیرساخت ها را برعهده داشته باشد و نباید به شرکت ها کمک مالی مستقیم بکند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: اگر دولت وارد حمایت مستقیم مالی از شرکت ها شود آنها نمی توانند به صورت رقابت پذیر در محیط فعالیت کنند؛ زیرا در محیط کسب و کار خارج از دانشگاه صدها شرکت داخلی و خارجی حضور دارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: با اینکه دولت نباید از این شرکت ها به صورت مستقیم حمایت مالی بکند، این قانون به صورت چتر گسترده از شرکت های داخل مراکز رشد و نوآوری دانشگاه ها و به طور کلی از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند و می تواند موجب تشکیل و تقویت زیست بوم نوآوری شود.
 


١١:١٨ - سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٥خروج