رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در دیدار با رئیس کل دادگستری استان گفت: نظامات حقوقی حاکم بر اختراعات و ابداعات می توانند در مدیریت مالکیت فکری نقش بسزایی داشته باشند

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در نشست با رئیس کل دادگستری استان که در محل دادگستری کرمان برگزار گردید؛ بیان کرد: رعایت حقوق مالکیت فکری و معنوی نقش بسزایی در رشد و توسعه جامعه دارد.

 دکتر قوام رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با اشاره به لزوم ثبت اختراعات صنایع استان گفت: پارک علم و فناوری استان کرمان در سال 94 موفق به اخذ مجوز مرجعیت استعلام قوه قضاییه گردید و در ادامه در سال 1395 با پیگیری فراوان موفق به اخذ مجوز ایجاد دفتر منطقه ای مالکیت فکری شد كه در این دفتر ارزيابي تخصصي اختراع و دانش فني بر اساس جستجو و بررسي تخصصي مستندات توسط متخصصان مربوطه را با بهره گيري از تجارب علمي، مشاوره ها و  بانك هاي اطلاعاتي داخلي و خارجي صورت می گیرد. از این رو صنایع استان و اشخاص حقوقی و حقیقی می توانند برای ثبت اختراع خود و بهره مندی از مالکیت فکری آن به پارک علم و فناوری استان مراجعه نمایند.

وی بیان داشت: حقوق مالکیت فکری، حقوقی است که به صاحب اثر اجازه می دهد از منافع و شکل خاصی از فعالیت یا فکر انسان منحصرا استفاده نماید.

دکتر قوام افزود: دارایی های فکری در دو گروه عمده دارایی های صنعتی و حق کپی برداری(COPYRIGHT)تقسیم بندی می شوند.

وی همچنین در توضیح دارایی های صنعتی نیز گفت: این گروه از دارایی ها فکری شامل حق ثبت اختراع، پتنت (Patent) علائم تجاری، طراحی های صنعتی و نشانه های جغرافیایی است.

دکتر قوام با بیان اینکه قوه قضائیه متولی ثبت مالکیت صنعتی در کشوراست؛گفت: دارایی های فکری مبتنی بر افکار و ایده های ایجاد شده توسط ذهن انسان می باشد که شامل ابتکارات، ابداعات ادبی وهنری، نمادها و تصاویر و علائم مورد استفاده در امور تجاری؛ می باشد و همچنین وزارت ارشاد نیز متولی ثبت آثار ادبی و هنری (کپی رایت) می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری اظهار داشت: بزودی تفاهم نامه ای بین دادگستری و پارک علم و فناوری استان کرمان منعقد خواهد گردید؛ که در آن تشکیل کمیته مالکیت فکری و معنوی متشکل از نمایندگان ثابت و تام الاختیار طرفین در  پارک علم و فناوری و دادگستری کرمان پیش بینی گردیده که برنامه ریزی، پیگیری، نظارت، کارشناسی و داوری در پرونده های قضایی و ارائه راهکارها و پیشنهادات اجرایی راجع به تمام موارد مربوط به مالکیت فکری و معنوی و دارایی های نامشهود در حوزه قضایی استان کرمان از وظایف این کمیته خواهد بود.


alt


 در ادامه یدالله موحد رئیس کل دادگستری اظهار داشت: نظامات حقوقی حاکم بر اختراعات و ابداعات و مالکیت فکری می توانند در مدیریت این موضوع سهم قابل توجهی داشته باشد و اگر نظامات حقوقی ما نتوانند حقوق تولیدکنندگان این آثار را تضمین کنند، قطعا دچار آشفتگی و عقب افتادگی های اجتماعی، اقتصادی و تجاری خواهیم شد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان با اشاره به اینکه در گذشته، رسیدگی تخصصی به موضوعات مالکیت فکری در سطح دادگستری تهران صورت می پذیرفت، بیان کرد: اگر در گذشته در استان ها پرونده ای با این موضوعات مطرح می گردید، عدم صلاحیت صادر و به دادگستری تهران ارجاع داده می شد و درآنجا مورد بررسی قرار می گرفت.

موحد گفت: با عنایت به اینکه بحث مالکیت فکری و معنوی یک موضوع جدید در استان است، تشکیل یک کمیته مشترک با حضور چند حقوقدان وکارشناس مسلط بر موضوع ضرورت دارد.

وی اولین کار این کمیته را شناخت نظام حقوقی کشور راجع به بحث مالکیت فکری دانست و افزود: این شناخت می تواند بسیار راهگشا و کمک کننده باشد.


alt


 محمد باقر اسلامی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان با اشاره به اینکه بحث مالکیت فکری و معنوی از جمله مسائلی است که چندان در کشور به آن پرداخته نشده است افزود: دادگستری استان کرمان تمهیدات لازم را جهت تعیین حداقل دو شعبه اختصاصی از شعب حقوقی خود برای رسیدگی تخصصی به پرونده های مالکیت فکری و معنوی و دارایی های نامشهود در سطح استان کرمان فراهم خواهد کرد.

این مقام قضائی تاکید کرد: عدم آگاهی خود مخترعین و آحاد مردم نسبت به موضوع مالکیت فکری و معنوی مشکلاتی را بوجود آورده است، لذا ارتقای سطح آگاهی ها در این زمینه از طریق اطلاع رسانی ضرورت دارد.


اسلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه موضوع مالکیت فکری و معنوی جزء مسائل تخصصی می باشد، بحث داوری در این زمینه بسیار می تواند کمک کننده باشد زیرا داوری یک مرجع تخصصی است.

 گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت و گویی اختصاصی از راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان خبر داد وی در این گفت و گو مطرح کرد ...

اطلاعات بیشتر
بیشتر در: اخبار واحدها