معرفی

 

مطالعات انجام شده در مورد عملکرد موسسات نوپای فناور و شرکتهای کوچک و متوسط، نشان دهنده نقش موثر آن ها در کارآفرینی و توسعه فناوری و اقتصادی جوامع می باشد. این گونه مؤسسات که عمدتاً توسط دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه ها شکل می گیرند به دلایلی همچون کمبود سرمایه، فقدان تجربه و آموزش های مرتبط، ضعف در بازاریابی و جذب منابع مالی در همان سال های اولیه راه اندازی و شکل گیری با شکست روبرو می شوند. از سوی دیگر مطالعات نشان می دهد درصد بالایی از شرکت هایی که سال های اولیه شکل گیری (3 سال اول) را با موفقیت طی می کنند به فعالیت خود در آینده نیز ادامه خواهند داد.

مراکز رشد فناوری به محیط هایی گفته می شود که کلیه نیازهای شرکت های فناور نوپا را در مراحل راه اندازی، بلوغ و تکامل تأمین می کند و در نتیجه با برطرف کردن ضعف ها، ریسک راه اندازی این گونه شرکت ها را در مسیر رشد و پویایی کاهش می دهد. اینگونه مراکز با هدف کاهش مخاطرات و افزایش ضریب موفقیت موسسات نوپا و تقویت نقش مثبت آن ها در کارآفرینی در بسیاری از کشورهای جهان تجربه شده اند بطوریکه در حال حاضر بیش از 6000 مرکز رشد در دنیا فعالیت می کنند.

 
 مرکز رشد واحدهای فناوری کرمان

 

مرکز رشد واحدهای فناوری کرمان، به عنوان یکی از اولین مراکز رشد کشور در سال 1381 با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را در راستای اهداف تبیین شده که مهمترین آن فراهم نمودن بستر لازم جهت ایجاد، رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان است، آغاز نمود. 

این مرکز که ساختمان اصلی آن در زمینی به وسعت 2200 متر مربع در مرکز شهر و در کنار یخدان مؤیدی یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهر کرمان واقع شده است، در سال 1386 موفق به اخذ مجوز قطعی گردید.

 وجود یک ساختار مدیریتی کوچک و کارا، انجام وظایف بر مبنای یک سیستم فرآیندی بهینه شده و تعامل مناسب با واحدهای فناور مستقر از مهمترین ویژگی های مرکز رشد فناوری کرمان محسوب می شود.

 

زمینه فعالیت

مرکز رشد واحدهای فناوری کرمان با رویکرد فعالیت در حوزه ی فناوری های جدید و هم چنین با توجه به پتانسیل علمی، صنعتی، کشاورزی و معدنی استان از واحدهای فناور نوپا در زمینه های زیر حمایت می کند:

- فناوری اطلاعات و ارتباطات

- بیوتکنولوژی کشاورزی و پزشکی

- فرآوری مواد معدنی

- کشاورزی

- صنایع شیمیایی و معدنی

- برق و الکترونيک

- مواد و متالورژی

- زیست فناوری

- اتوماسیون

- انرژی های نو

- صنایع بسته بندی

- نانو فناوری

 

 قبلی
بعدی

گفتگو با دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و

گفتگو با  دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان به مناسبت هفته ...

اطلاعات بیشتر

حضور پارک علم و فناوری استان کرمان در نم

هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای ملی پژوهش، فناوری و فن بازار به مناسبت هفته ی پژوهش امسال از24 الی 28 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه ...

اطلاعات بیشتر

سامانه سانپا توسط سورنا، شرکت مستقر در پ

سامانه هوشمند ارزیابی و نظارت بر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان ( سانپا) توسط برنامه نویسان و متخصصان شرکت مهندسی فناوری سورنا مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان طراحی و ...

اطلاعات بیشتر

گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت و گویی اختصاصی از راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان خبر داد وی در این گفت و گو مطرح کرد ...

اطلاعات بیشتر
بیشتر در: اخبار واحدها