سامانه سانپا توسط سورنا، شرکت مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان راه اندازی گردید

سامانه هوشمند ارزیابی و نظارت بر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان ( سانپا) توسط برنامه نویسان و متخصصان شرکت مهندسی فناوری سورنا مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان طراحی و پیاده سازی گردیده و در تاریخ ششم شهریور 95 توسط جناب آقای سلطانی فر ، معاون محترم رییس جمهور و  نماینده عالی هیات دولت رونمایی گردید .

شرکت مهندسی فناوری سورنا از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری و مرکز خدمات فناوری کسب و کار و از شرکت های پیشرو در خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد. مهندس عابد شیخ بهایی مدیرعامل شرکت مهندسی فناوری سورنا و مدیر پروژه طراحی سامانه سانپا در خصوص ضرورت مدیریت پروژه های اقتصاد گفت: استقرار یك نظام هدف‌مند در خصوص مدیریت پروژه‌های اقتصاد مقاومتی قادر است دانش لازم جهت هدایت و مدیریت آن‌ها را در صنعت مربوطه ایجاد نموده؛ علاوه بر برنامه‌ریزی و هدایت صحیح پروژه ها؛ میزان نزدیكی عملیات به اهداف سازمانی را مشخص نمایدکه در نهایت منجر به شتاب بخشیدن به پیشرفت کشور و حرکت در مسیر تحقق آرمانهای بلند نظام اسلامی می گردد.

alt

مدیرعامل شرکت مهندسی فناوری سورنا به عنوان طراح سامانه سانپا عنوان نمود: پروژه هایی نظیر افزایش ضریب خوداتکایی محصولات راهبردی کشور، تکمیل و بهره برداری از نیروگاه های آبی و گازی در کشور، احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، تدوین برنامه گسترش تعاملات اقتصادی بین المللی و اجرای آن، توسعه سامانه های نوین آبیاری، توسعه کنسرسیوم های خوشه های کسب و کار، افزایش ضریب خوداتکایی در حمل و نقل ریلی و صدها مثال دیگر نمونه‌های كوچك و بزرگی از طرحها و پروژه های ملی هستند كه اجرا، اداره و بهره‌برداری آنها جز با بكاربستن تكنیكهای " مدیریت پروژه "امكان پذیر نبوده و اتكا به شیوه های مدیریت سنتی جهت انجام بهینه آنها كفایت نمی کرد؛ از همین رو نیاز به طراحی بومی سامانه ارزیابی و نظارت بر پروژه های اقتصاد مقاومتی با سفارش و تاکید استاندار کرمان و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در جلسهشورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح گردید و کار برنامه نویسی و اجرای سامانه با تشخیص مدیران ارشد دبیرخانه ستاد با عنایت به شرکت مهندسی فناوری سورنا محول گردید .

مهندس شیخ بهایی در ادامه تاکید کرد که این سامانه در واقع الگویی بومی و علمی، برآمده از تخصص و تعهد و بصورت سفارشی و اختصاصی برنامه نویسی، طراحی و پیاده سازی شده و متناسب با نیازها، پتانسیل ها و وضعیت امروز و فردای کشور است.

alt

این مدرس دانشگاه در ادامه صحبت ها به تشریح سامانه هوشمند سانپا پرداخته و عنوان نمود: از سامانه سانپا برای زمان بندی و همین طور کنترل پروژه های مصوب اقتصاد مقاومتی استفاده می شود. در پروژه های زیربنایی، عمرانی، صنعتی، کشاورزی، پتروشیمی و هر نوع پروژه دیگر که فعالیت های مختلف در آن به طور منظم انجام می شوند می توان از سامانه کنترل پروژه ( سانپا ) برای زمان بندی کلان پروژه ها، کنترل پروژه ها، تعیین پیش نیازها، الزامات و مفروضات پروژه ها، ذینفعان پروژه ها، برآورد هزینه و بودجه تخصصی به آن پروژه ها و روند پیشرفت و در نهایت ترسیم ساختار شکست کار پروژه (  WBS) استفاده نمود.

وی تصریح نمود که مدیریت پروژه های اقتصاد مقاومتی به كار گیری دانش، مهارت‌ها، ابزار و تكنیك‌های لازم در اجرای فعالیت‌ها به منظور رفع نیازها و تامین مؤلفه های سیاست های اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

مدیر شرکت فناوری اطلاعات سورنا با بیان اینکه سامانه مدیریت، ارزیابی و نظارت بر پروژه های اقتصاد مقاومتی (سانپا)  یک عامل اساسی و تعیین کننده در موفقیت پروژه ها است که یک نقش محوری در رشد پروژه ها ایفا می کند افزود: تحلیل های پایه و ابتدایی تک تک پروژه های اقتصاد مقاومتی در مرحله مقدماتی پروژه انجام گرفته، سپس طراحی یک برنامه ریزی انجام می شود تا فعالیتها، فازها و زیرپروژه ها  مشخص شوند و یک استراتژی مدون جهت تکمیل فعالیت ها تعریف می شود.

وی خاطر نشان ساخت: در این سامانه  پروژه ها و فازهای عملیاتی با همه پیش نیازها و پس نیازهایش به طور خاص پیگیری می شوند. کنترل و نظارت پروژه ها همزمان با اجرای برنامه انجام می شود تا کلیه فرصت های ممکن و تهدیدهای احتمالی شناسایی تا در نهایت به فاز پایانی و بهره برداری پروژه ها ختم گردد. در همه این مراحل مدیران پروژه ها نقش تعیین کننده ای ایفا می کند، به عبارت دیگر مدیر پروژه ها روند مراحل فوق را تایید و به مرحله اجرا نزدیک می کنند.

alt

شیخ بهایی عنوان نمود که سیستم و نرم افزار مدیریت و کنترل پروژه سانپا، در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه‌ریزی و کنترل پروژه بهره می‌گیرد و لذا به ابزاری کاربردی و قدرتمند برای کنترل زمان، کنترل هزینه و مدیریت منابع و نیروی انسانی تبدیل گردیده است و اساس کار بدین صورت است که ابتدا سامانه سانپا بر روی یک سرور مرکزی متصل به اینترنت نصب شده و در هر زمان و در هر مکان قابل دسترسی می باشد.

 وی در ادامه عنوان کرد: نرم افزار کنترل پروژه به صورت Server Side عمل نموده و بصورت کامل بر روی وب اجرا و پیاده سازی گردیده است و با وارد کردن اطلاعات لازم مربوط به هر پروژه اعم از نوع پروژه، انتخاب ارتباط این پروژه ها با هریک از برنامه ملی و طرح های مصوب ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی، همچنین پروژه پیشنهادی ملی و متناظر استانی، حجم کل پروژه، پیش نیازها و مفروضات و ذینفعان پروژه، زمان بندی کلان و فازهای عملیاتی اصلی، بودجه، ساختار پروژه  و مشخص کردن ارتباط بین این فعالیت ها را بطور کامل در سامانه سانپا ثبت می گردد. سپس نرم افزار با توجه به رابطه بین فعالیت ها و منابع، فعالیت ها را طوری زمانبندی می کند که پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به اتمام برسد. قابل ذکر است که این نرم افزار مشخص می کند که تک تک فعالیت ها در چه زمانی باید شروع شوند و در چه زمانی خاتمه یابند این سامانه بصورت هوشمند، مديريت تمام مراحل يك پروژه از برنامه‌ريزي تا تكميل و انتقال گزارش‌هاي نهايي را در بر مي گيرد و در هر لحظه استاندار به عنوان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، فرمانداران و روسای دستگاه های مجری استان می توانند از روند پیشرفت تک تک پروژه ها بر اساس درصد پیشرفت پروژه ها، وزن فعالیت ها و پروژهای جلوتر یا عقب تر از برنامه زمان بندی را کنترل نمایند. ضمن اینکه کلیه دستگاه ها در هر مرحله از اجرای پروژه می توانند مشکلات خود را بصورت مستند از طریق سامانه جهت بررسی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح نمایند و به این شکل تعاملات هر یک از دستگاه های مجری با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سطح استان انجام می پذیرد. از سوی دیگر کلیه دستگاه ها مکلف به ثبت روزانه، هفتگی و ماهانه درصد پیشرفت کلیه پروژه ها و فازهای عملیاتی در سامانه و به روز رسانی دائمی اطلاعات پروژه ها خواهند بود.

مدیرعامل شرکت سورنا سرعت بالای عملیاتی، مدیریت اثربخش و زمانبندی قابل درک پروژه، یکپارچگی مدیریت و کنترل کلیه پروژه ها ، زیرپروژه ها و  فازهای عملیاتی،پشتیبانی از وظایف وابسته،کسب بهر‌ه‌وری سریع، قدرت به کارگیری اطلاعات موجود، ایجاد نمودار‌‌‌ها و جدول‌های حرفه‌ای و کارا، نظارت بهتر بر منابع سازمانی و مالی و ارایه نمودار S جهت مقایسه پیشرفت واقعی و هدف برای هر پروژه را از دیگر خصوصیات عمومی سامانه سانپا عنوان کرد.

وی افزود: نمایش درصد پیشرفت، ارایه گانت چارت، برخط بودن کلیه رویدادها، مدیریت آسان ، فراگیر و بر خط بر کلیه پروژه ها و زیرپروژه ها، تعریف دقیق مدیریت سطوح دسترسی کاربران، ثبت وظایف و فعالیتهای مرتبط با پروژه و فازهای عملیاتی، امکان ثبت Log ازکلیه پروژها  و عملکرد دستگاه ها، سهولت در تعریف و مدیریت و نظارت پروژه ها، ثبت کلیه اطلاعات و فعالیتهای مرتبط با پروژه از قبیل وظایف، جلسات، فایلها، ثبت کلیه مشکلات و اشکالات اجرایی مرتبط با پروژه، انجام کار گروهی بصورت بر خط، امکان بارگزاری مستندات مشکلات و اشکالات اجرایی مرتبط با پروژه جهت طرح و بررسی در ستاد استان یا کشوری، دریافت گزارشات مدیریتی و کنترلی لحظه به لحظه بر اساس پروژه ، زیر پروژه و فازهای عملیاتی ، وزن هر عملیات ها، درصد پیشرفت و تاریخ اتمام پروژه ها ، پروژه های مربوط به هر دستگاه اجرایی و روند اجرای پروژه ها را بر اساس برنامه زمان بندی از مهمترین ویژگی که سانپا را از سایر سیستم های نرم افزاری مدیریت و کنترل پروژه متمایز می کند و کاربری ساده، بهره برداری آن را برای تمامی عوامل دیگر در پروژه از جمله کارکنان و مدیران میسر می سازد.

مدیر عامل شرکت مهندسی فناوری سورنا یادآور شد که کاربران سامانه نظارت و ارزیابی بر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان (سانپا ، استاندار محترم کرمان به عنوان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، مدیران سازمان برنامه و بودجه استان به عنوان دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، فرمانداران، مدیران ادارات کل و شهرستان ها، مدیران سازمان های دولتی اعم از استانداری، شهرداران، مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان، صدا و سیما، پارک علم و فناوری، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و مدیران پروژه های مرتبط با مثلث توسعه ( بخش خصوصی) می باشند.

وی همچنین در ادامه عنوان نمود که می‌توان با استفاده از سامانه سانپا انتظارات واقعی از پروژه های اقتصاد مقاومتی را از طریق ایجاد برنامه زمانبندی،‌ تخصیص منابع و مدیریت بودجه پروژه با مجریان و ذینفعان پروژه ها در میان گذاشت. زمانبندی پروژه را نیز می‌توان با ابزار‌‌‌های موجود در این نرم‌افزار برای ردیابی علل وقایع تاخیر در اجرا یا بهره برداری از یکایک پروژه ها و برنامه هایی که از برنامه زمان بندی جلوتر یا عقب تر هستند، درک نمود.

شیخ بهایی بیان کرد که سامانه سانپا رابطی بسیار مناسب برای برنامه‌ریزی گام به گام پروژه است که به انجام فرایند‌‌‌های فیزیکی پروژه ها کمک شایانی می‌کند. این سامانه برای متدولوژی‌‌‌‌های مختلف قابل سفارشی شدن است و به برنامه‌ریزان پروژه از طریق ایجاد یک پروژه، تعریف فعالیت و تخصیص منابع، به ‌پی‌گیری و تجزیه و تحلیل اطلاعات پروژه و گزارش نتایج حاصله کمک می‌کند.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات خاطر نشان ساخت: سامانه نظارت و ارزیابی پروژه های اقتصاد مقاومتی، فقط برای شرایط کنونی نیست بلکه یک تدبیر بلندمدت برای مدیریت کلیه پروژه ها می باشد. با عنایت به اینکه استان کرمان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور شناخته و معرفی شده است امید آن وجود دارد که بتوان این سامانه را در سطح ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سطح ملی نیز تسری بخشید.

 قبلی
بعدی

گفتگو با دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و

گفتگو با  دکتر عباس قوام رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان به مناسبت هفته ...

اطلاعات بیشتر

حضور پارک علم و فناوری استان کرمان در نم

هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای ملی پژوهش، فناوری و فن بازار به مناسبت هفته ی پژوهش امسال از24 الی 28 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه ...

اطلاعات بیشتر

سامانه سانپا توسط سورنا، شرکت مستقر در پ

سامانه هوشمند ارزیابی و نظارت بر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان ( سانپا) توسط برنامه نویسان و متخصصان شرکت مهندسی فناوری سورنا مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان طراحی و ...

اطلاعات بیشتر

گفت و گو با رئیس پارک علم و فناوری استان

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت و گویی اختصاصی از راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در کرمان خبر داد وی در این گفت و گو مطرح کرد ...

اطلاعات بیشتر
بیشتر در: اخبار واحدها